Resimde kaç renk görüyorsunuz?

Resimde iki şerit halinde alt alta sıralanmış yakıt pompaları renk değiştiriyor gibi görünebilir, ancak yalnızca beş farklı ton vardır.

resimde kaç renk

Bu ilginç optik illüzyonda benzin pompaları renk değiştiriyor gibi görünebilir, ancak aslında durum böyle değil. Aslında yukarıdaki resimde iki sırada da pompa renkleri birebir aynı. Bu etkileyici optik illüzyon, beyninizi kandırmak için arka plana çizgiler yerleştiren Munker-Beyaz konsepti kullanılarak oluşturuldu.

İnsan görüşü sadece nesnelerin renklerini değil, aynı zamanda nesneyi çevreleyen renkleri de dikkate alır. Benzin pompalarının üzerindeki şeritlerin renkleri değiştiğinde, beynimiz her bir pompaya ilişkin algımızı da değiştirir.


Bir de bu resme bakın:

renk algısı

Yukardaki resimde aslında sadece 5 renk var.

Görüntüde, her kısımda farklı renkli benzin pompaları varmış gibi görünse de, şaşırtıcı bir şekilde yalnızca beş farklı renkli benzin pompası söz konusu. Ve her sıra tamamen aynı. Bu optik illüzyon, iCompario tarafından oluşturulmuş.

Munker-White konseptine bir örnek daha

munker white

Munker-White konsepti, 2019’da kırmızı, mavi ve yeşil çizgilerin arasında yüzen “farklı renkli” küreleri gösteren başka bir optik illüzyon için de kullanılmıştı.

El Paso’daki Texas Üniversitesi profesörü David Novick‘in oluşturduğu yukarıdaki illüzyonda farklı renklerde görünen kürelerin de tamamı aslında aynı renkte.


Bu illüzyonun ilginç özelliklerinden biri, kişinin gözlerinin görüntünün hangi alanına odaklandığına bağlı olarak kürelerin renklerinin değişme eğiliminde olması. Gözlerinizin ne yöne baktığına bağlı olarak “mavi” bir küre “yeşil” renge bürünebiliyor.

Bu resimde gördüğünüz iki kuru kafa hangi renk?

kuru kafa

Yukarıdaki bu resimde iki kuru kafa görüyorsunuz. Sizce bu kurukafalar ne renk? Mor ve turuncu mu? Ya da başka iki renk mi? İki farklı renk gördüğünüzü düşünmekte elbette haklısınız. Ancak aslında bu kuru kafaların her ikisi de aynı renk ve kırmızı. Farklı olan tek şey çizgiler. Şimdi beyninizi çizgileri görmemeye zorlayın. O zaman siz de gördüğünüz gerçek renkleri algılayacaksınız.

Bir de kuru kafalar yerine benzer şekilde Edvard Munch’ın Çığlık tablosunun bir bölümünde aynı etkiyi inceleyelim:

resimde kaç renk

Peki bu nasıl olabiliyor?

Dikkatli bir şekilde baktığınızda benzin pompalarının üzerinden geçtiği görülen renkli çizgiler, beyninizi farklı renk tonlarını görecek şekilde kandırıyor. Benzin pompalarının rengi, her pompanın etrafındaki çizgilerin rengine bağlı olarak algılanıyor.

Resmi yakınlaştırdığınızda illüzyon zayıflıyor, ancak uzaklaştırdığınızda renkler arasındaki kontrast daha fark edilir hale geliyor. Tabii ki bu farklılıklar kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor.


Munker-White konseptini kullanan bu illüzyon, genel olarak büyüleyici olmasının yanı sıra, duyularımızın gerçeği belirleme konusunda çoğunlukla yetersiz kaldığını vurgulaması açısından da önemli.

Zeka oyunu: Erkeklerin arasında gizlenen kızı bulun


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.