Uzun ilişkinin sırları

Aşkın ömrü ne kadar? Partnerler arasında neden belli sınırlar olmalı Çocuk ilişkiyi sağlamlaştırır mı? Psikolog Dr. Gizem Sürenkök, uzun süreli ilişkinin sırlarını açıkladı.

Uzun ilişkinin sırları

Uzun ilişkinin sırları neler?

Günümüzün yüksek tempolu dünyasında, ilişkilerin sürdürülmesi giderek zorlaşıyor. Özellikle pandemi sürecinden sonra uzun süredir birlikte olan çiftlerin ilişkilerini noktalama oranında büyük artışlar görüldü. Uzun süreli birliktelikler dayanıklılık, sabır, karşılıklı bağlılık, anlayış ve aktif çaba gerektiriyor. İnsan ilişkilerinin giderek karmaşıklaştığı ve değişkenliklerle dolu olduğu bu dönemde, uzun süreli ilişkiler yaşamak daha da zorlaşıyor.


“Sevgi eylem gerektirir”

Yakın İlişkiler Kurucu Ortağı, Psikolog Dr. Gizem Sürenkök, uzun süreli ilişkiler için tüyolar paylaştı: Sevgi eylem gerektirir cümlesini duymuşsunuzdur. Biz, ilişki denince her şeyin çok kolay olduğu, birbirimizi çok severek başladığımız, uyumlu olduğumuz, ailelerimizi tanıştırmak istersek o sürecin çok kolay ve iyi işlediği, neredeyse benzer arka planlardan geldiğimiz, benzer zevklere sahip olduğumuz, hayata da aynı şekilde baktığımız insanlarla birlikte olacağımızı hayal ediyoruz. Ama bu tabii ki gerçeği yansıtmıyor. Aslında ilişki sürdürme literatürü oldukça geniş ve içerisinde çok güzel stratejiler de var. Bunları hayatımıza adapte edebilmek içinse çaba sarf etmemiz gerekiyor çünkü ilişkiler aslında ciddi emek istiyor” dedi.

Aşkı canlı tutmak için takip edilmesi gereken belli başlı prensiplerin olduğunu belirten Gizem Sürenkök, şunları söyledi:

Aşkın ömrü ne kadar?

aşkın ömrü

Aşkı nasıl tanımladığımıza göre aşkın ömrünü belirliyoruz aslında. Aşkı sadece ilk anda hissettiğimiz o yoğun duygularla, kalbimizin çarpıntısıyla, ondan başka hiçbir şey düşünememe haliyle tanımlıyorsak o zaman aşkın ömrü 18-30 ay arası değişiyor. Ama aşk hem bu tanımladığım, adına tutulma dediğimiz dönemi hem de o yoğun dönemden sonra gelişen, çok daha huzurlu, güvenli, iyi hissettiren bağlanma dönemini içeriyor. Bu şekilde bakıldığında aşkın ömrünün sonsuz olduğunu söylemek mümkün.

Doğru iletişim

Açık ve dürüst bir iletişim en önemli prensiplerden biridir. Sadece gündelik konuları konuşmak değil, isteklerimizi, ihtiyaçlarımızı, hayallerimizi, sorunlarımızı konuşabildiğimiz ilişkiler daha uzun sürüyor. Tartışmalardan kaçınmadığımız, ama tartışırken birbirimize kötü niyetli yaklaşmadığımız ilişkiler de öyle… Birbiriyle eğlenerek vakit geçirebilen, hep aynı yerde, hep aynı şeyi yapmaktan uzak duran, evde de dışarıda da birlikte olabilen, birbirlerinin ilgi alanlarını aktivitelerine dahil etmeye çalışan çiftler daha mutlu oluyor.


Sınırları kaldırmayın, neden mi?

İlişkide kendimiz gibi olamamak, her yaptığımızın eleştirilmesi, sürekli olumsuz şeyler hakkında konuşmak ilişkilerimize çok kötü geliyor. Bununla birlikte, rol yapmak ya da yalan söylemek de önemli olumsuz etmenler arasında. Duygularımızı bastırmak ya da saklamak, ihtiyaçlarımızı dile getirmemek, akıl okumak, değişeceğini umarak gün geçirmek de yine bizi mutsuz ediyor. Tabii o kişinin bireysel alanına saygı göstermemek, kişisel gelişim yollarını tıkamak, kendimizi de sadece onun etrafında var etmek ve kendi gelişim alanlarımızı ihmal etmek de yaptığımız hatalar arasında sayılabilir.

uzun ilişkinin sırları

Çocuk ilişkiyi sağlamlaştırır mı?

Çocuk sahibi olmak beraberinde çok fazla değişikliği de getiriyor. Artan sorumluluklar ve azalan zaman, finansal yük, değişen kimliklerimiz, birbirimize ayırdığımız emek için gücümüzün kalmaması, uykusuzluk ve stres kaynaklı iletişim kopuklukları derken aslında ilişkiyi yıpratan pek çok faktör saymak mümkün. Çocuk sahibi olduktan hemen sonraki aylarda ilişki memnuniyetinin bir miktar olumsuz etkilendiğini görüyoruz ama bu kalıcı olmak zorunda değil.

Bu durumu etkileyen birçok faktör de var. Mesela çiftin çocuktan önceki ilişki memnuniyeti ve iletişimi nasıldı, etraflarında çocuk bakımı için onları destekleyen bir yakınları var mı, finansal olarak güçlük çeken bir noktadalar mı, zaman konusunda çok yoğun çalıştıkları bir işteler mi, ev işi ve ebeveynlik sorumlulukları paylaşımında yeterince dengeli bir dağılım var mı gibi sorular ilişki memnuniyetinin önemli belirleyicileri arasında.

İlişkiyi sıcak tutmak

Aslında her çiftin dinamiği birbirinden farklı olduğu için her çifte uygun olan stratejiler de farklı oluyor. Ama ortak eğlenerek yapılabilen her aktivite kesinlikle faydalı. Beraber puzzle yapmaktan evde birlikte bir mobilya monte etmeye, beraber dans kursuna yazılmaktan birlikte bulmaca çözmeye, masaj yaptırmaktan ölmeden önce tamamlamak istediğim aktiviteler listesinden birini gerçekleştirmeye uzanan farklı öneriler geliyor aklıma.

ilişkiler

Birbirini gerçekten özenle ve dikkatle dinlemek, akıl okumaya çalışmamak, partnerimize duyduğumuz merak duygusunu beslemek, cinsellikten ayrı olarak fiziksel teması çok önemsemek, mümkün olduğu kadar birlikte uyumak, aynı saatlerde yatağa girmek, birlikte yemeğe oturmak, çift olarak rutinler geliştirmek ilişkilerimize iyi geliyor.

Ve ayrılık…


Genellikle ilişkilerin bitiş aşamasına giden yolda bize en çok etkileyen olumsuz durumlar; takdir edilmemek, bize yeterince özen gösterilmediğini düşünmek, yeterince sevginin ifade edilmemesi ve karşı tarafın bizim sınırlarımızı sürekli ihlal etmesi oluyor. Bu noktada kişi artık sevildiğini, önemsendiğini hissetmediği gibi ilişkideki yakınlık duygusunun da azaldığını düşünmeye başlıyor. Tartışmalardaki yargılayıcı ve eleştirel tavır, birbirini hor gören, küçümseyen konuşmalar ve duvar örme davranışları da ayrılıklarda çok etkili. İlişkilerin yüzde 85i bu sebeplerle bitiyor.

Uyku boşanması: İnsanlar yalnızken daha mı iyi uyuyor?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.