Hiç bitmeyen yol: Ruha yolculuk

Yol seni çağırıyor! Ne kadar uzağa gidersen şu anki hayatından, o kadar ulaşabilirsin iç dünyana. Yol aldıkça, aktıkça zaman, kendini bıraktıkça bir yaprak misali hareketsiz suya, o kadar görebilirsin içindeki seni…

ruha yolculuk

Yola çıkma zamanıdır şimdi. Gideceğin yol ruhuna, gerçekliğine yapacağın yolculuktur. Keşfetmek başka diyarları, başka iklimleri ve insanları; kendinden parçalar bulmak ve o parçalarla kendini tamamlamak demektir.

Yola çıktığında göreceksin yalnız olmadığını, herkesin de sen gibi yol aldığını; aynı ama bir o kadar da farklı olan parçalarını tamamlamaya çalıştıklarını…


Yoldayken hiçbir şeyin tesadüften ibaret olmadığını fark edeceksin. Karşılaştığın her şeyin ilahi bir güce hizmet ettiğini, sen yolda iken görünen herkesin karşılaştığın her olayın belli bir amaç uğruna karşına çıktığını anlayacaksın. İşaretleri izlemeyi öğrenecek, başına gelenlerden dersler çıkarmaya başlayacaksın.

Seninle birlikte o yolda yürüyen diğerleri olacak. O diğerleri, senin yol arkadaşlarına dönüşecek; senin kendinde birleştirmen gerekenleri bulabilmen konusunda sana yardımcı olacaklar. Sonra zaman gelecek seni terk edecekler. Sessizce geldikleri gibi daha da sessizce gidecekler. Tam da sen alışmışken, güvende hissetmişken kendini, seni bir başına bırakacaklar.

Onların seni yalnız bırakmalarına üzülme, sinirlenme. Aksine teşekkür et! Bil ki kendi tamamlanmışlığın, ancak tek başına gerçekleştirebileceğin bir durumdur. Unutma ki; yol arkadaşların da kendilerini tamamlasınlar diye ilahi güç tarafından sen onların karşılarına çıkarıldın ve senin de görevin sonlandı. Bu gerçeği kabul edip, geride kalmayıp ya da olduğun yerde beklemeyip yoluna devam etmelisin.


Nasıl ki yola çıkarken çantana koyduğun fazlalıklarla, ağırlıklar seni yavaşlatıyorsa, yerinde saymana sebebiyet veriyorsa; yol arkadaşlarının varlıklarını bırakmamış olmak da ruhunda aynı yükü barındırmana sebep olacaktır. Onlara seninle birlikte yürüdükleri için, parçalarını birleştirmen konusunda sana yol gösterici olup destekledikleri için teşekkür et, içten sevgini ilet ve yoluna devam et. Bunu yapmak sana hız kazandıracak, kalbindeki fazlalıklardan kurtulmanı sağlayacaktır.

Ruhuna yaptığın yolculuk hiç bitmeyen bir yolculuktur

Bilmelisin ki ruhuna yaptığın yolculuk, hiç bitmeyen bir yolculuktur. Varılan yer, sen her vardığında sana yeni bir yol yaratacak. Sen ise varılacak yere, gittiğin mesafeye, ne kadar gittiğine ya da gideceğine odaklanmak yerine, yürüdüğün yolda karşılaştıkların ile ilgilen.

Yolun üzerinde olumlu ya da olumsuz karşına çıkan her güzellik ya da her kötülük ile nasıl baş ettiğine odaklan. Bırak yol sana rağmen, seninle birlikte aksın. Gittiğin yol, yol arkadaşın olsun ve bir gün durmaya karar verirsen şayet; bu, vazgeçtiğin ya da pes ettiğin için değil; yeni yollar, yeni diyarlar keşfetmeye karar verdiğin için olsun.

Yola çıkarken neydi niyetin? Değişmek mi istiyordun? Sanmam ama bu yol değiştiriyor, yol aldıkça insanı… Peki ya içindeki gizemleri mi keşfetmekti? Belki de… Bu yol gizemin kendi içinde gizli olduğunu gösterecektir sana. Bu yol belki de ne zamandır hayalini kurduğun yazgına seni götürecektir.


Bu yol senin yeniden doğuşunun hikâyesini anlatacağın yol olacaktır. Şimdi hazırsan başlamalısın. Aramıza hoş geldin yolcu…

Golf topunun kelebek olma hikayesi

1983 yılının, (annesinin tabiriyle) dize kadar karlı ve soğuk olan ocak ayında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Her daim yüzünde kocaman bir gülümsemeyle dolaşan, konuşmayı seven, daha üç yaşındayken babasının ona okumuş olduğu tüm kitapları ezberleyip okuyan bir çocuk olmuştur. Hayata parlak bir giriş yapmış, eğitim hayatını keyifli ve eğlenceli geçirmiştir. Hayat Amacı; Hayata anlam, değer katarak yaşamaktır. Eğitim onun için hiç bitmeyen bir yolculuktur. Öğretirken öğrenme, yeni insanlar, kültürler, bakış açılarıyla karşılaşma ve bunlarla kendini harmanlayıp diğerlerine yararlı bir bireye dönüşme yaşam felsefesidir. Eğitimcilik Hedefi; Çevresindeki kişilerden objektif olarak kendisini beş kelimeyle tanımlamalarını istediğinde ortaya çıkan karakteristik özellikler onun eğitimcilik hedefleri ve kimliğiyle de örtüşmüştür. Onu marka haline dönüştürecek eğitimler enerji dolu, objektif, samimi, sıra dışı, pozitif ve heyecan dolu olacaktır. Hayatta yapmaktan en çok keyif aldığı üç şey; seyahat etmek, okumak ve fotoğraf çekmektir.