Atatürk Havalimanı terör kurbanları devlete dava açıyor

Türkiye’de son bir yılda terör saldırılarında hayatını kaybedenlerin yakınları güvenliği sağlamakla yükümlü olan devlete dava açmaya hazırlanıyor.

Atatürk Havalimanı terör kurbanları devlete dava açıyor

İlk davayı Atatürk Havalimanı’nda 44 kişinin öldüğü 230’dan fazla kişinin yaralandığı katliamda yakınlarını kaybedenler açacak.

Atatürk Havalimanı saldırısında yakınlarını kaybedenlerin hukuki destek için başvurduğu Av. Ali Erişen, tüm terör kurbanlarına emsal teşkil edecek davaların Ramazan Bayramı’ndan sonra açılmaya başlayacağını söyledi.

Mağdurların 60 gün içinde başvurmaları gerekiyor

Devletin vatandaşlarının güvenliğini sağlamakla mükellef olduğunun altını çizen Av. Ali Erişen, idarenin faaliyet alanıyla ilgili, önlemekle yükümlü olduğu halde önleyemediği bir takım zararları tazmin etmek zorunda olduğunu söyledi. Davaların Anayasa’nın 125. maddesi çerçevesinde açılacağını ve aileler lehine sonuçlanacağını savunan Av. Erişen, dava açmayı düşünen terör mağdurlarının 60 gün içerisinde başvurmaları gerektiğini kaydetti. Saldırıda yakınını kaybeden, yaralanan herkesin dava açma hakkı bulunuyor.


İnsanların güvende olduğu duygusu zedelendi

Av. Erişen, terörün tüm kurbanlarını yakından ilgilendiren davayla ilgili şunları söyledi:


“Türkiye son bir yılda Cumhuriyet tarihinin en büyük terör saldırılarına art arda maruz kaldı. Her saldırıda onlarca insan can verdi. Geçtiğimiz yılın temmuz ayından bu yana yüzlerce sivil hayatını kaybetti. Terör olaylarının tekrarlanması ise insanların güvende olduğu duygusunu zedeledi. Bu tür terörist eylemlere izin vermeyecek bir güvenlik ağının kurulması devletlerin asli sorumluluğudur. Yetkililer ‘güvenlik ve istihbarat zafiyeti yok’ demesine rağmen benzer saldırıların tekrar yaşanmayacağının bir garantisi yok. Devlet vatandaşını korumak zorundadır. Bu açıdan bu tip olaylarda devletin kusursuz sorumluluğu bulunmaktadır.”

Atatürk Havalimanı’nda saldırı: 42 ölü, 240 yaralı

İstiklal Caddesi’nde saldırı

13 Mart 2016 Ankara – Anne otobüse bindim

Sultanahmet’te patlama: Türkiye artık güvenli değil!

Türkiye Suruç ile Dejavu Yaşıyor!

Ankara’da Kanlı Cumartesi: 10 Ekim 2015