Atatürk Havalimanı terör kurbanları devlete dava açıyor

Türkiye’de son bir yılda terör saldırılarında hayatını kaybedenlerin yakınları güvenliği sağlamakla yükümlü olan devlete dava açmaya hazırlanıyor.

Atatürk Havalimanı terör kurbanları devlete dava açıyor

İlk davayı Atatürk Havalimanı’nda 44 kişinin öldüğü 230’dan fazla kişinin yaralandığı katliamda yakınlarını kaybedenler açacak.

Atatürk Havalimanı saldırısında yakınlarını kaybedenlerin hukuki destek için başvurduğu Av. Ali Erişen, tüm terör kurbanlarına emsal teşkil edecek davaların Ramazan Bayramı’ndan sonra açılmaya başlayacağını söyledi.

Mağdurların 60 gün içinde başvurmaları gerekiyor

Devletin vatandaşlarının güvenliğini sağlamakla mükellef olduğunun altını çizen Av. Ali Erişen, idarenin faaliyet alanıyla ilgili, önlemekle yükümlü olduğu halde önleyemediği bir takım zararları tazmin etmek zorunda olduğunu söyledi. Davaların Anayasa’nın 125. maddesi çerçevesinde açılacağını ve aileler lehine sonuçlanacağını savunan Av. Erişen, dava açmayı düşünen terör mağdurlarının 60 gün içerisinde başvurmaları gerektiğini kaydetti. Saldırıda yakınını kaybeden, yaralanan herkesin dava açma hakkı bulunuyor.


İnsanların güvende olduğu duygusu zedelendi

Av. Erişen, terörün tüm kurbanlarını yakından ilgilendiren davayla ilgili şunları söyledi:


“Türkiye son bir yılda Cumhuriyet tarihinin en büyük terör saldırılarına art arda maruz kaldı. Her saldırıda onlarca insan can verdi. Geçtiğimiz yılın temmuz ayından bu yana yüzlerce sivil hayatını kaybetti. Terör olaylarının tekrarlanması ise insanların güvende olduğu duygusunu zedeledi. Bu tür terörist eylemlere izin vermeyecek bir güvenlik ağının kurulması devletlerin asli sorumluluğudur. Yetkililer ‘güvenlik ve istihbarat zafiyeti yok’ demesine rağmen benzer saldırıların tekrar yaşanmayacağının bir garantisi yok. Devlet vatandaşını korumak zorundadır. Bu açıdan bu tip olaylarda devletin kusursuz sorumluluğu bulunmaktadır.”

Atatürk Havalimanı’nda saldırı: 42 ölü, 240 yaralı

İstiklal Caddesi’nde saldırı

13 Mart 2016 Ankara – Anne otobüse bindim

Sultanahmet’te patlama: Türkiye artık güvenli değil!

Türkiye Suruç ile Dejavu Yaşıyor!

Ankara’da Kanlı Cumartesi: 10 Ekim 2015


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.