Dr. Mehmet Öz’den Covid-19 Corona Virüsü korunma planı

Dr. Mehmet Öz’den corona virüsü korunma planı… Dr. Öz, dünya genelinde görülen Covid-19’a karşı kendinizi ve ailenizi korumak için alabileceğiniz önlemlerin bir listesini yaptı.

Dr. Mehmet Öz corona virüsü korunma planı

“İnsanların endişeli olduğunu biliyorum ama tekrar söylüyorum panik yapmanın zamanı değil. Dr. Mehmet Öz, “Korunma yöntemlerini öğrenme ve hazırlık yapma zamanıdır” diyor.

Dr. Mehmet Öz ve ekibi, YouTube kanalında yayınladığı video ve grafikte, yaşam tarzı tüyolarından, hijyen detaylarına, evinizde tedarik edilmesi gereken malzemelerden, bağışıklık güçlendirici gıdalara kadar  bilmeniz gerekenlerin hepsini listeledi.


Yaşam tarzı

• Yeterli uyuduğunuzdan emin olun: 7 saat gece uykusu!

• Düzenli egzersiz: Günaşırı yarım saat egzersiz yapmaya çalışın.

• Soluduğunuz havanın kalitesini artırın: Havanın kuru olması, soğuk algınlığına neden olan virüslerin çoğalması için ideal ortam oluşturmaktadır. O yüzden hava nemlendiricisi kullanın. HEPA filtreleri nemlendiriciler havadaki virüs partiküllerinin sayısını azaltır.

Meditasyon yapın: Bağışıklık sistemini destekleyebilir.

Hijyen

• El sıkışmayın: El sıkışma, yumruk tokuşturma işleminden 10 kat daha fazla mikrop aktarır. Eşinize, dostunuza başınızla selam verin.

• Yüzünüze dokunmayın: Corona virüsü birçok yüzeyde bir haftadan fazla yaşayabilir. Parmaklar 1 saatte onlarca virüsü gözlerinize, burnunuza, ağzınıza aktarır.

• El yıkama süresini 3 katına çıkarın: Sadece yüzde 5’imiz su ve sabunla 20 saniye el yıkıyor.

• El dezenfektanı kullanın: En az yüzde 60 alkol içeren el dezenfektanı kullanın.

• Yüzeyleri dezenfekte edin: Mikropları bir yüzeyden diğerine yayabilecek mendiller yerine, dezenfektan spreyler tercih edin. Temizlediğiniz yüzeyin 3 dakika ıslak kalmasına izin verin.

Hazırlık

Evlerinizde en az 2 haftalık temel ögelerin tedarikini sağlayın.


• Ev gereçleri: Tuvalet kağıdı, sabun, deterjan, dezenfektan.

• Yiyecek: Raf ömrü uzun olan, mutfakta saklayabileceğiniz gıdalar ve dondurabileceğiniz yiyecekler.

• İlaçlar: Reçeteli ve reçetesiz ilaçlar.

Bağışıklık sistemi

Bugünden başlayın:

• Beslenmenize mutlaka sebze ve meyve ekleyin: Turunçgiller, böğürtlen ve kivi gibi vitaminleri yüksek meyveler ve yeşil yapraklı sebzeler yemek, vücudunuza gerekli vitamin ve mineralleri almanızı sağlar.

• D3 Vitamini: 1200 IU günlük D3 Vitamini.

• Grip aşısı olun: Mevsimsel grip semptomlarını Corona Virüsü (Covid-19) ile karıştırmamak için.

Eğer hastaysanız:

• Çinko: 80 mg / günlük.

• C Vitamini: 250 mg günde 2 kez C vitamini.

• Beta-glukan: 250 mg / günlük.

• Kara mürver: Kara mürver şurubu veya pastilleri 5 gün boyunca günde 4 kez.

Dr. Mehmet Öz’den corona virüsü korunma planı (infografik)

Dr. Mehmet Öz corona virüsü korunma planı (infografik)

Video: Dr. Mehmet Öz – Corona Virüsü korunma planı


Editör notu: Bu haberdeki içerik tıbbi tavsiye niteliği taşımaz, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hastalanırsanız en yakın aile hekimine başvurunuz.

Bağışıklık güçlendirmek için neler yapılmalı?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.