Bozuk para mantık sorusu: Sizce çok mu basit, yoksa çok mu zor?

Bir mantık sorusu görünce çözmeye çalışmaktan keyif alıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu ‘bozuk para’ sorusunu bakalım ne kadar sürede çözebileceksiniz?

bozuk para

Bozuk para mantık sorusu: Sizce çok mu basit, yoksa çok mu zor?

Zihninizi canlandırmak için bu ‘zor görünen’ soruyu çözmeye çalışırken bir miktar zorlanacaksınız fakat biraz sabır gösterebilirseniz sonuca ulaşmanız mümkün olacak.


Eldeki verilere odaklanın, kombinasyonları iyi düşünün ve basit birkaç toplama işlemi yaparak sonuca ulaşmaya çalışın. Hazırsanız hemen başlayalım:

SORU:

  • Bir minibüse binen iki öğrenci arkadaş var.
  • 1 öğrenci ücreti 1,5 TL (artık mümkün olmasa da).
  • Bu öğrencilerde yalnızca bozuk paralar bulunuyor.

Bu bozuk paralar arasından öyle bir seçim yapmalılar ki şoför onlara para üstü verebilsin. Bu şartı sağlayarak şoföre kaç TL vermeleri gerekir?

Bazı basit hatırlatmalar:

  • Üç tane 1 TL, bir tane de 50 kuruş verip 50 kuruşu geri almak gibi mantıksız cevaplar tabii ki kabul edilmiyor. Çünkü zaten direkt 3 TL’yi verebilirler.
  • Ellerinde yalnızca bozuk para olduğunu ve iki öğrenci ücreti vermeleri gerektiğini unutmayın.

bozuk para

Cevaba geçmeden önce biraz uğraşmanızı tavsiye ediyoruz. Göründüğü kadar zor değil!

zeka sorusu

Şimdi cevaba geçelim:

zeka

  • 2×1 TL
  • 1×50 kuruş
  • 1×25 kuruş
  • 3×10 kuruş

Öğrenciler bu bozuk paraları verdikleri takdirde toplamda 3,05 TL verebilirler, böylece şoför de onlara 5 kuruş para üstü vermiş olur.

Zeka ölçen kişilik testi: Resimde kaç rakam görüyorsunuz? || Bizi takip edin: Facebook, TwitterInstagram


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.