Resimde kaç üçgen görüyorsunuz?

Mantıksal muhakemenizi kullanmanız gereken bu bulmaca gözlem yeteneğinizi ve IQ’nuzu ölçmek için tasarlandı. Oldukça karmaşık görünen bu bulmacada verilen görüntüde toplamda kaç üçgen olduğunu bulmanız gerekiyor. Farklı boyutlarda birçok üçgenin iç içe olduğu bu görüntüde kaç üçgen görüyorsunuz?

üçgen testi

Resimde kaç üçgen görüyorsunuz?

Son dönemde yaygınlaşan birçok optik illüzyon ve dikkat testi popüler uygulamalar haline dönüştü. Günlük hayat stresinden sizleri uzaklaştıran bu zorlu bulmacalar mini beyin egzersizleri yapmanız için fırsat sunuyor. Farklı zorluklar ve farklı yaş grubuna hitap eden bu bulmacaları çözerek bilişsel yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz. Hazırsanız daha fazla beklemeyelim ve bu zorlu bulmacayı çözelim.


Görüntüde hangi ayrıntıları fark ettiniz?

Bugünkü bulmacamız matematik ve mantık becelerinizi kullanmanız gereken bir bulmaca türü. Verilen görüntüye çok iyi odaklanmalı ve testi çözmelisiniz. Eğer size kolay görünüyorsa arkadaşlarınıza meydan okuyabilir ve zorlu bulmacayı çözebilirsiniz. Birçok üçgenin bir arada bulunduğu bu karmaşık görüntüde üçgenlerin sayısını ve yerlerini iyi gözlemlemelisiniz. İsterseniz kısa bir süre aralığı belirleyebilir ve esti çözebilirsiniz.

Kendinizi test etmek için ideal olan bu bulmacalar gözlem ve bilişsel yeteneklerinizi geliştirmeniz açısından oldukça önemli. Her yaş gurubuna ve zorluk derecelerine göre ayrışan bu testlerden ne kadar fazla çözerseniz diğer bulmacaları o kadar iyi çözersiniz. Sadece iyi odaklanmalı ve mantığınızla gözlem becerilerinizi birleştirmelisiniz. Henüz cevabı bulamadınız mı?

Zorlu bulmacada toplam kaç üçgen görüyorsunuz?

Bu bulmacada diğer bulmacalardan farklı olarak gözlem yeteneğiniz yanında mantıksal bir mahakeme yapmanız gerekiyordu. Oldukça zorlayıcı görünen bu bulmacada iyi bir şekilde odaklanmanız sizi doğru cevaba götürecektir.


İşte cevap

Cevabı bulamayanlar ve kontrol etmek isteyenler için görüntüde verilen üçgen sayısını;

Cevap: 13

(i) Resimde gösterildiği gibi tüm üçgenleri dahil edin.
(ii) BİR büyük üçgen var.
(iii) Büyük üçgen DÖRT üçgenden oluşur.
(iv) Her iki üçgen (birlikte bir baklava şekli oluşturur) daha küçük DÖRT üçgene bölünür.


=> 1 + 4 + (2 x 4) = 13 uygulayarak bulabiliriz.

Astroloji: 28 Kasım – 4 Aralık haftalık burç yorumları