Bu 3 mantık sorusunu 5 kişiden yalnızca 1 kişi doğru biliyor!

MIT profesörü tarafından yayımlanan bir makalede yer alan 3 mantık sorusu ne kadar kolay gözükse bile oldukça dikkat gerektiriyor. Bu mantık sorularını siz doğru bilecek misiniz?

mantık sorusunu

Bu 3 mantık sorusunu 5 kişiden yalnızca 1 kişi doğru biliyor!

Soruların hepsini cevaplamak yaklaşık 1 dakika sürüyor. Ancak sorular basit gözüküyor olsa bile  MIT profesörü Shane Frederick tarafından yayımlanan bir araştırma makalesinde yer aldı.


Makalede soruyu çözenlerin yalnızca yüzde 17’si tamamına doğru cevap verebildi. Yüzde 87’lik bir kesim testte başarısız oldu.

İşte MIT makalesinde yayımlanan o sorular:

  1. 1 sopa ve topun maliyeti 110 TL’dir. Sopa, toptan 100 TL daha pahalıdır. Bu durumda topun fiyatı ne kadardır?
  2. 5 makine 5 parçayı 5 dakikada tamamlıyorsa, 100 makine 100 parçayı kaç dakikada tamamlar?
  3. Bir gölde nilüfer yaprağı vardır. Yaprağın boyutu her gün iki katına çıkıyor. Bu yaprağın gölün tammını kaplaması 48 gün sürdüğüne göre gölün yarısını kaplaması kaç gün sürer?

Bu cevapları mı verdiniz?

  1. 10 TL
  2. 100 dakika
  3. 24 gün

Eğer yanıtlarınız bu şekildeyse maalesef yanlış.


Peki doğru cevaplar ne?

1. Sorunun cevabı: Sopa, toptan 100 TL daha pahalıyken top 10 TL olsaydı toplam fiyatı da 120 TL olması gerekirdi. Ancak sorulan soruda iki cismin toplam fiyatı 110 TL olduğu açıkça belirtilmişti. Eğer topu 5 TL olarak alırsak sopanın fiyatı da 105 TL olacaktır. İki fiyatı topladığınızda ise 110 TL eder.

2. Sorunun cevabı: 5 makinenin 5 parça işi yapması 5 dakika sürerse 1 makinenin 1 parça işi yapması da 5 dakkika sürer. Yani her makine 1 parça için 5 dakikaya ihtiyaç duyar. Buna göre 100 makine 100 parçayı yine 5 dakikada yapacaktır.


2. Sorunun cevabı: Yaprak her gün 2 katına çıkar. Yani 24. gün yanıtını veren çok kişi bu noktada maalesef yanılıyor. Eğer yaprak 48 günde tüm gölü kaplıyorsa 47. günde yarı yarıya daha küçük olacaktır. Yani sorunun cevabı 47’dir.

Resimdeki farklı panteri yüzde 90 bulamıyor!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.