5 oturma şekli: En çok hangi pozisyonda oturuyorsunuz?

Kişilik testi uzmanları insanların karakterini ortaya koyan en önemli etmenlerden birinin oturma şekli olduğunu vurguluyor. Uzmanlara göre kişinin otururken sergilediği tavır asında karakter analizi için önemli veriler sunuyor. Siz en çok nasıl oturuyorsunuz ve bu sizin hakkınızda neler söylüyor?

oturma şekli

Bu 5 oturma şekli kişiliği ele veriyor! Siz en çok nasıl oturuyorsunuz?

Uzmanlar tarafından yapılan davranışsal araştırmalara göre bacak pozisyonunun kişiliği ortaya koyduğu tespit edilmiştir. Evet, bacaklarımız ve ayaklarımız kişiliğimiz hakkında fikir verebilir. Uzmanlar, bacakların, tehlike veya sinirlilik, kaygı, can sıkıntısı, güvensizlik vb. olumsuz duygular durumunda ya istediğimiz yöne gitmek ya da uzaklaşmak için yapılandırılmış bilinçaltımızdan verilen komutlarla çalıştığını belirtiyorlar.


Beş oturma şekli

İlginç araştırmalar, uçuşlardaki havayolu personelinin, hizmet istemek için bir sinirlilik veya endişe belirtisi olarak çapraz ayak bilekleri ile oturan insanları tespit etmek için eğitildiğini göstermiştir. Kabin personeline, eğitimleri sırasında, bu yolculara, açılmalarına ve rahatlamalarına yardımcı olacak başka bir şey isteyip istemediklerini genellikle bir kereden fazla sormaları öğretilir.

1. Oturma şekli: Dizler düz

oturma 1 Temel Özellikler: Zeki, Akılcı Düşünürler, Dakik, Akıllı Çalışanlar, Temizlik Sever, Dürüst

Ohio State Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmada, dizleri dik oturan kişilerin, mülakatlar sırasında bir iş rolü için nitelikli olarak algılandıkları ortaya çıktı. Ayrıca kendilerine ve becerilerine inanan kişiler oldukları da görülmektedir. Kendilerine karşı sağlıklı ve olumlu bir bakış açısına sahiptirler ve sonuç olarak daha az güvensizlikleri vardır. Düz oturmak da yüksek düzeyde bir özgüvenin göstergesidir. Bu insanlar zeki, rasyonel düşünürler ve günlük yaşamlarında dakiktirler. Herhangi bir yere, toplantıya veya görüşmeye geç gelme olasılıkları en düşüktür.

Akıllı işler yapma ve yerlerini, evlerini, mutfaklarını veya ofis alanlarını ve çalışma alanlarını düzenli ve düzenli tutma olasılıkları daha yüksektir. Evleri veya işyerleri büyük olasılıkla temiz ve her şey yerli yerinde bulunur. Dürüstler ama oldukça çekingenler. Dedikodu yapmaktan ve insanların arkasından konuşmaktan kaçınırlar. Bir sahne yaratmak veya çatışmalara dahil olmaktansa duygularını kontrol altında tutmayı veya kendilerine saklamayı tercih edeceklerdir. Olumsuz durumlarda sakin kalma yeteneğine sahiptirler ve bu nedenle nadiren bakış açılarını kaybederler. Sakin zihinleri, çevredeki herhangi bir değişikliği veya günlük yaşamdaki olağan olayları algılamalarına da yardımcı olur.

2. Oturma şekli: Dizler ayrı

oturuş pozisyonu 2

Temel Özellikler: Ben merkezli, Kibirli, Yargılayıcı, Kısa dikkat süresi ve çabuk sıkılır.

Dizlerini birbirinden ayırarak oturan insanların, kendilerinde benmerkezci bir duyguya sahip oldukları görülür. Ayrıca kibirli ve yargılayıcı görünüyorlar. Ancak yapılan araştırmalar, görünenin tam tersini ortaya çıkardı. Büyük olasılıkla endişeli bir insan olacaksınız. Mükemmelliği o kadar çok hedefliyorsunuz ki, sürekli bir şeylerin yanlış gitmesinden korkarsınız. Araştırmalar, dizleri ayrı oturan insanların çok kaotik bir zihne ve programa sahip olduğunu göstermiştir. Dikkat süreleri kısadır ve konsantre olmakta güçlük çekerler. Her seferinde bir görevi düzgün bir şekilde bitiremedikleri her yeni şeyi her zaman keşfeder ve büyülerler.

Akıllıca konuştuklarını düşünürler ama genellikle düşünceleri bozuktur. Sözlerinin yankılarını düşünmeden konuşurlar ya da daha kötüsü konuşmanın ortasında unuturlar. Kolay sıkılırlar. Ayrıca ilgisizleşebilir ve ilişkileri bırakabilirler. Bu insanlar etraflarında çok fazla uyarıcı enerjiye ihtiyaç duyarlar. İlişkilerde veya işte, nerede olursa olsun, düzenli bir şekilde çalışmalarını sağlamak için sürekli dürtülere ve disipline ihtiyaç duyarlar.

Erkekler genellikle dizleri açık oturur veya buna manspreading de denir, ancak bunlar genellikle psikolojide sürekli anneliğe veya onları yolda tutacak birine ihtiyaç duyan erkek çocuk olarak görülür.

3. Oturma pozisyonu: Çapraz bacaklar

oturma şekli 3

Temel Özellikler: Sanatsal, Yaratıcı, Yaratıcı, Hayalperest, Savunmacı veya kapalı.

Sanatsal mısın? Gözleriniz açıkken çok mu hayal kuruyorsunuz? Bacak bacak üstüne atarak oturma alışkanlığınız olmalı. Doğru? Araştırmalar, bacak bacak üstüne atarak oturan biriyseniz, genellikle sıra dışı yaratıcı fikirlerle patladığınızı ortaya koydu. Son derece yaratıcı düşünceye sahipsiniz. Sen tam bir hayalperestsin. Bir grup insanın içinde otururken düşünce treninizde kaybolabilirsiniz. Genelde büyük bir kişiliğiniz var ama odada yer kaplama olasılığınız çok düşük. Bununla birlikte, olumsuz bir notta, bacak bacak üstüne atarak oturmak da savunmacı veya kapalı bir tutum olarak ortaya çıkar. Korunuyor olabilirsiniz ve birisinin hayatınıza girmesine izin vermeyebilir veya istemeyebilirsiniz. Ya korkuyorsun ya da güvensizliklerini saklıyorsun.


Bacak bacak üstüne atarak otururken rahat veya korkulu ise bu pozisyonlarda doğru okuma sağlayabilecek varyasyonlar vardır. Koltuğunuzda bacak bacak üstüne atmış ve ayağınız karşınızdaki kişinin yönünde rahat bir şekilde oturuyorsanız, kendinize güveniyor ve sohbetten keyif alıyorsunuz demektir. Öte yandan, bacaklarınızı sıkıca bağlamış ve sıkışık oturuyorsanız veya kıpır kıpırsanız, büyük olasılıkla rahatsız olursunuz. O anda aklın tamamen başka bir yerde olmalı.

Bir konuşma sırasında, özellikle ayağınız kapıya dönükse veya konuştuğunuz kişiden uzaktaysa, bacak bacak üstüne atarak oturmak ilgisiz olarak görülür. Uzmanlar, bir iş ortamında, bacak bacak üstüne atarak oturan birinin fikirleri reddetme, daha az konuşma ve hatta açık hareketlerle oturanlara kıyasla dikkatsiz olma olasılığının daha yüksek olduğunu belirtmişlerdir. Daha da kötüsü, eğer kollarınızı kavuşturursanız, bu konuşmadan çekildiğinizin açık bir göstergesidir.

4. Oturma pozisyonu: Ayak bileği çapraz

oturuş pozisyonu 4

Temel Özellikler: Zarif, Rafine, Sade, Kendine Güvenen, Asil, Hırslı, Savunmacı

İngiliz Kraliyet ailesinin ortak bir oturma pozisyonu olduğunu biliyor muydunuz? Ayak bileklerinizi bağlayarak oturursanız, muhteşem ve kraliçe gibi bir yaşam tarzınız olur. Zarif ve gerçekçisiniz. Her durumda kendinden emin ve rahat görünebilirsin. Nadiren panik yaparken bulunursunuz, kendi hızlarında hareket eden şeylerle sorun yaşamazsınız. Aslında, etrafınızdaki herkesi de kendinden emin hissettirme yeteneğine sahipsiniz. Hedeflerinize ulaşmak için çok ve yorulmadan çalışacaksınız. Hırsın bulaşıcı. Sıkı çalışmanızın meyve vereceğine dair sağlam bir inancınız var.

İyi bir dinleyicisin ve herkesin sırlarını saklıyorsun. Ancak, sırlarınızı veya bir sonraki hamlenizi asla kimseyle paylaşmayacaksınız. Özel meselelerinizde oldukça kibirlisiniz. Ayrıca görünüşünüzle oldukça ilgili olma eğilimindesiniz. Duruma göre dış görünüşünüzü sonuna kadar koruyacaksınız. Rahatsızlığınızı veya güvensizliklerinizi zarif bir şekilde gizleyebilirsiniz.

Davranış uzmanları ve psikologlar ayrıca, ayak bilekleri çapraz olarak oturmanın bazı durumlarda savunma ve güvensizlik göstergesi olduğunu da ortaya çıkardılar. Örneğin, kolluk kuvvetleri, silahlı kuvvetler ve ilgili alanlarda yapılan araştırmalar, sorgulama sırasında bacak bacak üstüne atmış kişilerin çoğunun yüksek oranda bilgi saklama eğiliminde olduğunu göstermiştir.

5. Oturma şekli: Şekil dört, bacak kilit

oturuş pozisyonu 5

Temel Özellikler: Kendine Güvenen, Baskın, Genç, Güvenli, İçerik, Tartışmacı, Rekabetçi

Şekil-Dört bacak kilitli oturma pozisyonu, bacaklarınızı çaprazlamış, bir ayak bileği diğer dizinizin üzerindeyken dört rakamını (4 numara) oluşturuyormuşsunuz gibi görünüyor. Dört bacaklı oturma pozisyonunda oturuyorsanız, kendinize güvendiğinizi ve hakim olduğunuzu gösterir. Bununla birlikte, cinsiyetten bağımsız olarak, dört bacaklı bir şekilde oturursanız, diğer oturma pozisyonlarına sahip insanlara kıyasla daha baskın, rahat, kendinden emin ve genç olursunuz. Güvendesiniz ve kendinizden memnunsunuz. Herhangi bir eksiklik hissetseniz bile, zihninizi ve enerjinizi arzularınızı yerine getirmek için harcayacaksınız.

Hedeflerinizi belirleyecek ve onlara ulaşana kadar akıllıca çalışacaksınız. Kariyerinizi ve eğitiminizi oluşturmak sizin için bir önceliktir. Bu, hayatın diğer yönlerinden zevk almadığınız anlamına gelmez, ancak istemediğiniz günlerde bile kariyeriniz için her zaman daha fazla çalışacaksınız. Pozisyon daha fazla fiziksel alan kapladığı gibi, bu oturma stiline sahip kişiler de alanlarını ve mahremiyetlerini severler.

Bölgenizi talep etmek için genellikle daha büyük odaları, gardıropları veya bulundukları herhangi bir fiziksel alanı işgal ederler. Davranış uzmanları ayrıca, dört rakamı stiliyle oturan insanların, her şeyin kendi zamanı ve yeri olduğuna inanma eğiliminde olduklarını gözlemlediler. Her şeyde ilahi bir düzen görürler. Ayrıca iyi giyinmeye ve iyi görünmeye karşı büyük bir eğilimleri vardır. Bununla birlikte, aynı zamanda tartışmacı veya rekabetçi bir yapıya sahiptirler ve kendilerinden başka herhangi bir görüşü reddetme olasılıkları yüksektir.


|| Bizi takip edin: Facebook, TwitterInstagramGoogle Haberler 

Astroloji: En sadık ve en çok aldatan burçlar!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.