Bu mantık hatasını her 100 kişiden sadece 1’i çözebildi!

Resimde göreceğiniz üzere bir kutup ayısı ve penguenler var. Ancak bu görselde bir mantık hatası var. Çözmek için 5 saniye veriliyor ama buna takılmayın. Her 100 kişiden yalnızca 1’i çözebilmiş. Bakalım siz bulabilecek misiniz?

mantık hatası

Değişik bir bulmacayla karşınızdayız. Bu sefer ki kutup ayılı, penguenli görselde bir mantık hatası var ve bulmak için 5 saniyeniz var.

Hep aynı bulmacalardan sıkıldıysanız bu kez farklı bir görselle karşınızdayız. Şimdi bulmanız gereken şey resimdeki mantık hatası.


Sadece 5 saniye süre verilen bu testi yapan her yüz kişiden sadece biri doğru cevabı bu sürede bulabiliyor.

Bu bildiğiniz optik illüzyon sorularından değil. Öncelikle genel kültür bilgisi istiyor sonrasında da beyninizin kavrayış yeteneği devreye girmeli. Bu ikisini 5 saniye içinde başarabilirseniz yanıtı hemen bulabilirsiniz.

Bu resimdeki mantık hatası ne?

Aşağıdaki cevaba geçmeden önce görsele tekrar dikkatlice bakın.

Eğer verilen süre içinde bulabildiyeniz IQ seviyenizin yüksek olduğundan emin olabilirsiniz.

5 saniyede yanıtı bulamadıysanız bu sizin IQ’nuzun düşük olduğu anlamına gelmez ancak genel kültür bilginizi geliştirmeniz gerektiği sonucunu çıkarabilirsiniz.


Cevap

İşte yanıt:


Resimde kutup ayısı sadece Kuzey Kutbu’nda yaşar. Penguenler ise Güney Kutbu’nda yaşarlar. Yani bu iki hayvan türünü bir buz üstünde yan yana görmeniz doğal yollarla imkansız. Bu da sorumuzun yanıtı olan mantık hatası.

kutup ayısı

5 oturma şekli: En çok hangi pozisyonda oturuyorsunuz?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.