Yok dedikleri ekonomik kriz Türkiye’ye neler gösterdi?

Derinleşen ekonomik krize karşı iktidar yeni ekonomik model söylemlerine sarılıp olumlu bir gelecek vaat ediyor. Ancak, her kaleme sürekli gelen zamlarla milletin beli daha da büküldü. Ülkemizde her geçen gün yeni manzaralar görülmeye başlandı.

ekonomik kriz

Yok dedikleri ekonomik kriz Türkiye’ye neler gösterdi?

Ucuza ürün kuyrukları, tanesi 4 lirayı alınan salatalık, akaryakıt kuyrukları, yaptığı zamdan utandığı için özür dileyen esnafın dükkanına astığı yazılar, esnafın müşteriden ısınma ücreti istemesi görüntüleri hayatımıza girdi. Artık boş baklavamız bile oldu. İktidardan çare beklerken, kendi kendine formül üretmek zorunda bırakılan halk yönetime tepki gösteriyor.


Taneyle alışveriş dönemi

Pazarda tane

Çarşı pazardaki fiyatlar hem vatandaşı hem pazarcının canını yaktı. En ucuz ürünlerden olan maydanoz bile 5 liraya çıktı. Patlıcan 30 lira ile zam şampiyonu oldu. Taneyle ürünler satışı bile başladı. 1 adet (250 gram) kemer patlıcanın fiyatı 8 liraya, 1 adet (250 gram) hıyarın fiyatı 4-6 liralara çıktı. Kilosu 30 lira olan patlıcanla ilgili vatandaş ağlanacak halimize mizahla yaklaştı. “Patlıcan 30 lira olmuş. İmam sen dur ben bayılırım…” mesajları yağdı.

Pazardan ezik çürük gıda toplamak zorunda kalan vatandaşlar

Pazarlarda çıkma sebze-meyve tezgahlarının önündeki kalabalık her geçen gün artıyor. Bazı temel sebzelerde 25-30 lirayı geçen fiyatları gören dar gelirli vatandaşlar, çıkma ürünlere yönelmek zorunda kalıyor. Örneğin kırık havuç 3 lira iken, sağlamı 7 lira civarında… Çıkma tezgahından sebze alan bir vatandaş, “Param yok” diyerek durumu özetliyor. Çıkma ürünleri alamayanlar dahi var. Tezgahların altında kalan meyve-sebze artıklarını toplayan da oluyor…

İkinci el kıyafet satışı

ikinci el kıyafet

İkinci el otomobil, ikinci el telefon derken şimdi de durum cidden vahim ki tanınmış giyim firması LCW ikinci el kıyafet satışına başladı. 140’a yakın ürün 18 TL ile 226 TL arasında değişen fiyatlar ile satışa sunuldu. Sosyal medya kullanıcıları satışla ilgili, “Durum LC Waikiki’nin kendi sitesinde ikinci el kıyafet satacağı kadar kötü mü?”, “Firma ikinci el ürün satıyor. Gerçekten vay halimize”, “Soran olursa 2022’de ikinci el kıyafetler satan LC Waikiki bir zamanların en kaliteli markasıydı, yanlış yönetilen Türkiye Cumhuriyeti’nde ekonomiye yenik düştü dersiniz.”, “Sıfır fiyatına ikinci el gibi olmuş” yorumları yaptı.

Boş baklava, boş tost

Tatlı fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle ‘Tatlının tadı kaçtı’ yorumları artarken, bazı kentlerde içinde fıstık, kaymak, ceviz gibi ürünlerin eksik olduğu ‘Boş Baklava’ üretilmeye başlandı. Baklavanın ‘Tescilli ürün’ olduğu Gaziantep’te bile tatlının kilosu 200 ile 300 TL arasında satılırken, ‘Boş’ baklavanın kilosu 19.90 TL’den satılıyor. Bu durum da sosyal medyada gündem oldu. Baklavacılar, bazı vatandaşların evlerine tatlı götürmek için ‘Tane’ işi tatlı satın aldıklarını söyledi.

Ünlü yazar Can Yılmaz ‘Boş Baklava‘ için “İçeriği yiyenin hayal gücüne bırakılmış harika bir deneyim. Müthiş bir Ar-Ge ürünü. Tebrik ediyorum. Bir üst ürün 7.9 TL ile boş kutu olmalı. İzini doldurmak yine size bırakılıyor” mesajını paylaştı.  Gaziantep Lokantacılar, Kebapçılar, Baklavacılar, Tatlıcılar, Pastacılar Odası Başkanı Abdulkadir Katmerci ise konu hakkında, “İçi boşsa bu baklava olmaz. Olsa olsa hamurlu tatlı olur”  değerlendirmesi yaptı.


Boş baklavadan sonra, boş tost dönemi

boş tost

Uzun kuyruklar

Vatandaş marketlerde 5 litresi 150 liraya satılan ayçiçek yağını 99 liraya alabilmek için ülke genelinde bulunan Toprak Mahsülleri Ofisi’nin (TMO) satış ofislerinde uzun kuyruk oluşturmaya devam ediyor. Emekli bir vatandaş, “Artık önümüzdeki günlerde ne kuyruğuna gireceğiz diye düşünüyoruz. Bu manzara Türkiye’nin rezilliğidir. Bizi bu hale düşürenler utansın. Böyle bir dönem hiç yaşamadık” şeklinde isyanını dile getirdi.

Ekmek kuyrukları

ekmek kuyruğu

Kotalı yağ satış kuyrukları

açlığa mahkum

Dondurucu soğukta Halk Ekmek kuyrukları

kar halk ekmek

Pandemi sosyal yardım kuyrukları

Ekonomik kriz sosyal mesafe tanımadı: PTT önünde sosyal yardım kuyruğu!Akaryakıt kuyrukları

Günden güne akaryakıta yapılan zamlar da vatandaşı perişan etti. Sabah duyurulan zam haberinin ardından gece yarısından önce vatandaş akaryakıt istasyonlarına akın ediyor. Yurdun çeşitli noktalarındaki istasyonlarda kuyruk görüntüleri görülüyor.

akaryakıt kuyrukları

Bidonlarla yakıt stoku devri başladı. Birçok vatandaş, depoda 30-40 lira kazanç sağlasın diye istasyonlara koşuyor. Zam öncesi akaryakıt almayı başaranlar, “Her gün zam, el insaf, yeter” diyerek tepki gösteriyor.

Patates soğan izdihamları

patates izdiham

“Çarpıldık!”

Türkiye yeni yıla yüksek doğalgaz, akaryakıt ve elektrik zamlarıyla girdi. Yılın ilk elektrik faturalarındaki artış ise ülkenin dört bir yanından hissediliyor. Faturalar en az ikiye katlandı, 3 ve 4 katına çıkan elektrik faturaları da oldu.

çarpıldık

Vatandaşlar meydanlarda toplanarak faturaları yakmaya başladı. Esnaf ise ‘çarpıldık’ diyerek dükkanını kapatıyor ya da elektrik faturalarını iş yerlerinin camlarına yapıştırarak gelen zamlara büyük tepki gösteriyor.

Ücretli ısıtıcı

ücretli ısıtıcı


Elektrik zammından sonra gelen faturalar karşısında çaresiz kalan esnaf makinalarını, buzdolaplarını fişten çekmeye başladı. Bazı esnaflar sırf buzdolabı kullanarak yüksek fatura ödememek için meşrubat alım-satımı yapmayı durdurdu. Bazı kafeler ve çay ocaklar, masalara monteli sobayı yakan müşterisinden ayrıca ısınma bedeli talep ediyor. Esnaf, “20 metrekare dükkana 4 bin lira elektrik faturası ödüyorum. Bunu yapmak istemezdik” diyerek kendini savunuyor.

Gıda krizi kapıda: Başta dışa bağımlı olduğumuz buğdayı vuracak!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.