2016 yılında Türkiye’de 26 terör saldırısı oldu

2016 yılında büyük çapta gerçekleşen 26 terör saldırısı oldu. Saldırılarının 18’i PKK terör örgütü tarafından gerçekleştirildi. Diğer 6 saldırı ise IŞİD tarafından üstlenildi.

İstanbul Vezneciler'deki patlamada son durum terör saldırısı

1- İstanbul, Sultanahmet – 12 Ocak 2016

IŞİD’in İstanbul Sultanahmet Meydanı’ndaki intihar saldırısında, 13 Alman turist hayatını kaybetti. Patlamada 11’i yabancı uyruklu 14 kişi de yaralandı.

2- Diyarbakır, Çınar – 14 Ocak 2016

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde, içinde polis lojmanının da bulunduğu Emniyet Müdürlüğü binasına PKK’lılar tarafından bombalı araçla terör saldırısı düzenlendi. İkisi bebek, biri çocuk 6 kişi hayatını kaybetti. Saldırıda 6’sı polis, 8’i polis yakını olmak üzere 39 kişi de yaralandı.


3- Ankara – 17 Şubat 2016

Ankara‘da Türk Silahlı Kuvvetleri personelini taşıyan servis araçlarına yönelik bombalı araç saldırısında aralarında sivillerin de olduğu 29 kişi hayatını kaybetti. Saldırıda 61 kişi de yaralandı. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu saldırının PKK’nın Suriye kolu YPG tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Ardından PKK bağlantılı TAK adlı örgüt eylemi üstlendi.

4- Ankara, Kızılay – 13 Mart 2016

Ankara Kızılay’da, Güvenpark yakınlarında bomba yüklü araç patlatıldı. PKK’nın düzenlediği saldırıda 37 kişi öldü, 71 kişi yaralandı.

5- İstanbul, İstiklâl Caddesi – 19 Mart 2016

İstanbul İstiklâl Caddesi‘nde IŞİD üyesi saldırganın üzerindeki bombayı patlatması sonucu kendisi dâhil 5 kişi öldü. Saldırıda 37 kişi de yaralandı. Yaralananların 12’si yabancı uyrukluydu.

6- Diyarbakır Otogarı – 31 Mart 2016

Diyarbakır Otogarı yakınlarında polis servisine yönelik bombalı saldırıda 7 polis şehit oldu. 13 polis ile 14 sivil yaralandı. Saldıryı PKK düzenledi.

7- Bursa Ulu Camii – 27 Nisan 2016

Bursa Ulu Camii yanında canlı bomba saldırısı sonucu saldırıyı gerçekleştiren bir kişi öldü, 13 kişi yaralandı. Saldırıyı PKK bağlantılı TAK üstlendi. Dönemin İçişleri Bakanı Efkan Âlâ saldırganın 24 yaşındaki PKK üyesi Eser Çali olduğunu açıkladı.

8- Gaziantep Emniyet Müdürlüğü – 1 Mayıs 2016

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü binasına düzenlenen bombalı araçla saldırıda 2 polis şehit oldu, 19’u polis 23 kişi de yaralandı. Saldırının IŞİD bağlantılı olduğu açıklandı.

9- Diyarbakır, Sur – 12 Mayıs 2016

Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Dürümlü mezrasında PKK’lılara ait bomba yüklü bir kamyonun patlaması sonucu 16 kişi öldü, 23 kişi yaralandı.

10- İstanbul, Vezneciler – 7 Haziran 2016

İstanbul Vezneciler‘de bombalı araçla saldırı düzenlendi. Çevik kuvvet aracını hedef alan saldırıda 6 polis şehit oldu, 5 sivil hayatını kaybetti. Saldırıda 3’ü ağır 36 kişi de yaralandı. Saldırıyı TAK üstlendi.

11- Mardin, Midyat – 8 Haziran 2016

Mardin’in Midyat ilçesindeki Emniyet Müdürlüğü’ne bombalı araçla saldırı düzenlendi. Saldırıda ikisi polis dört kişi hayatını kaybetti. 34 kişi de yaralandı. Saldırıyı PKK üstlendi.

12- İstanbul Atatürk Havalimanı – 28 Haziran 2016

İstanbul Atatürk Havalimanı‘nda IŞİD mensubu olduğu belirtilen üç kişinin silahlı terör saldırısı sonucu 45 kişi hayatını kaybetti, 239 kişi de yaralandı.

13- Bingöl – 1 Ağustos 2016

Bingöl’de çevik kuvvet polislerini taşıyan zırhlı midibüse yönelik bombalı saldırıda 7 polis şehit oldu, 2 polis yaralandı. Saldırıyı PKK üstlendi.


14- Diyarbakır – Mardin yolu – 10 Ağustos 2016

Diyarbakır’da Mardin yolu üzerinde çevik kuvvete ait bir aracın yanında bomba yüklü aracın patlaması sonucu beş sivil hayatını kaybetti. 5’i polis 12 kişi de yaralandı. Saldırıyı PKK üstlendi.

15- Mardin, Kızıltepe – 10 Ağustos 2016

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde park halindeki bomba yüklü araç, çevik kuvvet ekiplerini taşıyan aracın geçişi sırasında patlatıldı. Patlamada bir polis ve iki sivil hayatını kaybetti. 5’i polis 30 kişi yaralandı. Saldırıyı PKK üstlendi.

16- Diyarbakır, Çınar – 16 Ağustos 2016

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde Bölge Trafik Müdürlüğü’ne PKK’lılar tarafından bombalı araçla terör saldırısı düzenlendi. Saldırıda, 5 polis memuru şehit oldu, biri çocuk 2 sivil hayatını kaybetti.

17- Van polis merkezi saldırısı – 17 Ağustos 2016

Van şehir merkezinde bulunan İki Nisan Polis Merkezi önüne park edilen bomba yüklü aracın patlatılması sonucu 2’si polis 4 kişi hayatını kaybetti. Saldırıda 20’si polis 72 kişi de yaralandı. Saldırıyı PKK üstlendi.

18- Elazığ Emniyet Müdürlüğü – 18 Ağustos 2016

Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne PKK’lıların düzenlediği bombalı araçlı terör saldırısında 5 güvenlik görevlisi şehit oldu, 217 kişi de yaralandı.

19- Gaziantep kına gecesi saldırısı – 20 Ağustos 2016

Gaziantep’te bir kına gecesine yapılan intihar saldırısında 52 kişi hayatını kaybetti, 94 kişi yaralandı. Yetkililer saldırının arkasında IŞİD’in olduğunu açıkladı.

20- Şırnak, Cizre – 26 Ağustos 2016

Şırnak’ın Cizre ilçesinde çevik kuvvet şube müdürlüğüne bombalı araç saldırısında 11 polis şehit oldu, 78 kişi de yaralandı. Saldırıyı PKK üstlendi.

21- Van Ak Parti İl Başkanlığı – 12 Eylül 2016

PKK, Van şehir merkezinde Kurban Bayramı’nın ilk günü bombalı araçla saldırı düzenledi. AK Parti İl Başkanlığı önündeki polis noktasında meydana gelen patlamada 7’si ağır 53 kişi yaralandı. Saldırıyı PKK üstlendi.

22 – İstanbul, Yenibosna saldırısı – 6 Ekim 2016

İstanbul Yenibosna‘da polis karakolu yakınına bırakılan motosiklette bulunan bombanın patlaması sonucu 10 kişi yaralandı. Güvenlik birimleri olaydan bir gün sonra Aksaray ilinde yakalanan PKK üyesi bir kişinin saldırının fâili olduğunu açıkladı.

23- Diyarbakır, Bağlar saldırısı – 4 Kasım 2016

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan Emniyet Müdürlüğü’nün Terörle Mücadele ve Çevik Kuvvet şubelerinin yer aldığı ek binası yakınlarında bomba yüklü bir araçla düzenlenen saldırıda 2’si polis 11 kişi hayatını kaybetti. Terör saldırısını hem IŞİD hem de PKK bağlantılı TAK üstlendi. Diyarbakır Valiliği saldırıyı PKK’nın gerçekleştirdiğini duyurdu.

24- Adana Valiliği saldırısı – 24 Kasım 2016

Adana Valiliği otoparkında bomba yüklü araç patlatıldı. Saldırıda 2 kişi hayatını kaybetti, 33 kişi de yaralandı. Saldırıyı TAK adlı örgüt üstlendi.

25- İstanbul Beşiktaş saldırısı – 10 Aralık 2016

Beşiktaş-Bursaspor maçının ardından Vodafone Arena‘nın önünde seyir halindeki bir araç patlatıldı. Bundan 45 saniye sonra da, hemen yakındaki Maçka Parkı‘nda durdurulan bir kişi kendini patlattı. Polisin hedef alındığı saldırılarda çoğu polis en az 38 kişi hayatını kaybetti. 166 kişi de yaralandı. Yetkililer saldırıların fâili olarak PKK’yı işaret etti.

26- Kayseri saldırısı – 17 Aralık 2016


Kayseri‘de Erciyes Üniversitesi yakınında içinde çarşı iznine çıkan sivil kıyafetli askerlerin de bulunduğu halk otobüsü geçerken, bomba yüklü araçla terör saldırısı yapıldı. İlk belirlemelere göre 13 askerimiz şehit oldu, 55 kişi yaralandı. Kayseri terör saldırısı failiyle ilgili resmi açıklama henüz yapılmadı.

Manşetlerde vicdan umut insanlık yok!

Video: Polisin üstüne yürüdüğü canlı bombanın patlama anı


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.