Fuat Avni yakalandı: Başbakanlık’ta istihbarat şefi Mustafa Koçyiğit

Fuat Avni ismini kullanarak Twitter’da paylaşımlar yapan köstebeğin kimliği belli oldu. Başbakanlık’ta çalışıyormuş…

Fuat Avni yakalandı! Başbakanlık Veri Toplama Merkezinin İstihbarat Şefi Akif Mustafa Koçyiğit olduğu ortaya çıktı...

Türkiye’nin en merak edilen ve sosyal medya hesabında “Fuat Avni” ismini kullanan köstebeğin kim olduğu belli oldu. Fuat Avni’nin Başbakanlık Veri Toplama Merkezi’nde istihbarat şefi olduğu ortaya çıktı.

Fuat Avni, Başbakanlık ek binasında çalışan ve Bilişim grubunun en önemli koltuğunda oturan, Veri Toplama Merkezinin İstihbarat Şefi Akif Mustafa Koçyiğit olduğu kesin olarak belirlendi ve hemen sorguya alındı.

Kripto paralelci oldukları netleşti

Uçankuş’ta yer alan heber göre, sabaha karşı yapılan sorgulama sonucunda kripto paralelci oldukları netleşti.  Bu mühendislerin İstihbarat Daire Başkanlığı’ndaki tüm arşiv, veri deposu, digital akışı anlık olarak cemaatin Türkiye Bilgi İşlem sorumlusu Akif Mustafa Koçyiğit’e (Fuat Avni) ulaştırdıklarının kesin olarak tespit edildiği vurgulandı.


Akif Mustafa Koçyiğit

Akif Mustafa Koçyiğit (Fuat Avni)

Akif Mustafa Koçyiğit’in ayrıca Başbakanlık Sektörel izleme biriminde uzman olduğu da öğrenildi. Yine sorgu sırasında TİB başkanlığında da durumun aynı olduğu ve verilerin üst makamların haberi olmadan Akif Mustafa Koçyiğit’e (Fuat Avni) geldiği, verilerin oradan yurt dışına aktarıldığı da tespit edildi.

9 bilgisayar mühendisiyle topladığı bilgileri yurtdışına gönderiyormuş

Fuat Avni’nin (Akif Mustafa Koçyiğit), 9 bilgisayar mühendisiyle birlikte topladığı tüm verileri yurt dışı gönderdiği ve ardından ülke dışından sosyal medya (Twitter) yoluyla servis yapıldığı ortaya çıktı.

İstihbarat Daire Başkanları da gözaltında


Fuat Avni’nin Başbakanlık ek binasında çalışan ve istihbaratın başında olan bir kişi (Veri toplama merkezi şefi) Akif Mustafa Koçyiğit olması bu sabah devlet içinde adeta şok etkisi yarattı. Bu olayla birlikte İstihbarat daire başkanlarının da gözaltına alındığı öğrenildi.

YÖK: Akademisyenlere yurtdışı yasağı